Gdzie sprawdza się podlewanie podpółkowe?

Woda jest niezbędna do życia wszystkim: ludziom, zwierzętom i roślinom. Aby jednak dozować odpowiednią jej ilość i zapewniać najlepsze możliwe warunki, konieczne jest wykorzystanie nowoczesnych, zaawansowanych systemów. Jednym z nich są systemy podlewania podpółkowego. Czym się one charakteryzują? I gdzie znajdują swoje zastosowanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym charakteryzują się systemy podlewania podpółkowego?

Podlewanie podpółkowe to zaawansowane rozwiązanie, w którym głównym elementem jest instalacja wodna. To właśnie z niej ciecz tłoczona jest za pośrednictwem zespołu pompowego, sterowanego falownikiem. Z kolei nad efektywnym działaniem falownika czuwa centralna jednostka sterująca. Duże znaczenie mają również czujniki ciśnienia i czujniki przepływu wody. To właśnie one kontrolują działanie całego układu i w razie potrzeby uruchamiają pompę, która reguluje ciśnienie.

Co ważne, podlewanie podpółkowe daje możliwość skorzystania z trybu manualnego i automatycznego. Ta druga możliwość sprawia, że podlewanie nie wymaga dodatkowej ingerencji człowieka, co zmniejsza ilość obowiązków i zwiększa wygodę.

Ogromne znaczenie również fakt, że system podlewania podpółkowego jest przymocowany do każdej półki uprawnej z osobna. To z kolei umożliwia równomierne nawadnianie, zmniejsza zużycie wody, a w końcu pozwala na osiągnięcie lepszych plonów.

Gdzie wykorzystywane są podpółkowe systemy nawadniania?

Gdzie znalazły swoje zastosowanie podpółkowe systemy nawadniania? Praktyka pokazuje, że są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu, co oznacza przede wszystkim określoną wilgotność i właściwą temperaturę. Nic więc dziwnego, że system ten sprawdza się szczególnie dobrze przy uprawie grzybów jadalnych, takich jak pieczarki. Do ich rozwoju konieczna jest bowiem wilgotna, ciepła przestrzeń, w której czują się one najlepiej. 

Jakie korzyści daje zastosowanie systemu podlewania podpółkowego?

O niektórych zaletach już wspomnieliśmy. Warto jednak podkreślić, że chodzi m.in. o bardzo precyzyjne dawkowanie wody, zachowanie właściwej wilgotności podłoża, a w sezonie letnim również utrzymanie jego odpowiedniej temperatury. Ten nowoczesny układ umożliwia także większą efektywność i maksymalną wygodę.