Na czym polega nawadnianie podpółkowe?

Nawadnianie jest jednym z najważniejszych elementów w nie tylko w ogrodnictwie, ale również w rolnictwie. Bez odpowiedniej ilości wody warzywa, owoce czy kwiaty nie mogłyby rosnąć.

Co to jest nawadnianie podpółkowe?

W celu usprawnienia swojej pracy wymyślono różne pomocnicze rozwiązania w tym nawadnianie podpółkowe. Jest to innowacyjne rozwiązanie bazujące na instalacji wodnej. Fundamentalną częścią tej instalacji jest automatycznie napełniający się zbiornik wodny. Mieści on w sobie około 2-3 L wody. Jest to ilość wystarczająca do jednorazowego podlania uprawianej powierzchni. Ten rodzaj nawadniania w zależności od swoich potrzeb można sterować manualnie i automatycznie. Dodatkowo dzięki regularnemu i odpowiedniemu podlewaniu można osiągnąć lepsze plony. 

Jak działa nawadnianie podpółkowe?

W systemie nawadniania podpółkowego woda doprowadzana jest do głównego zbiornika za pomocą rur PP., które są przymocowane do półek uprawnych. Woda z instalacji dystrybuowana jest równomiernie na całą uprawę poprzez dysze podwieszane na specjalnych regałach. Są one wyposażone w antykapacze, które zabezpieczają przed niechcianym skraplaniem się z nich wody po podlewaniu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się niechciane zużycie wody. Cały system wyposażony jest m.in. w:

  • nowoczesny zespół pompowy sterowany falownikiem,
  • centralną jednostkę sterującą,
  • czujniki ciśnienia,
  • czujniki przepływu wody,
  • pompę regulującą ciśnienie.

Gdzie znalazło zastosowanie nawadnianie podpółkowe?

Nawadnianie podpółkowe znalazło zastosowanie głównie w uprawach regałowych, gdzie uprawiane są np. pieczarki. Dlaczego? Ponieważ w uprawach tego typu wymaga się utrzymania odpowiednich warunków takich jak odpowiednia temperatura czy wilgotność powietrza.